7N-2100 (AES/EBU)

kable do sygnału cyfrowego

„Sygnały cyfrowe to ciąg zer i jedynek, dlatego każdy przewód z powodzeniem spełni swoją rolę...” – ta często powtarzana fraza to oczywisty nonsens, zarówno z technicznego (pomiarowego), jak i odsłuchowego punktu widzenia. Prawda jest taka, że choć „cyfra” to ciąg włączeń i wyłączeń (on/off), ich gromadzenie i transmisja kończy się w audio ich zmianą na sygnał analogowy. Dzieje się to w audio przez zamianę go w sygnał kwadratowy o wysokiej częstotliwości, który jest znacznie bardziej podatny na zniekształcenia i który jest bardzo trudny do ochrony. Na szczęście, nawet jeśli sygnał jest zniekształcony, można go dość łatwo oczyścić, pod warunkiem, że mamy wyraźne poziomy ‘0’ i ‘1’. A jeśli tak, to dlaczego przewody cyfrowe tak się od siebie pod względem dźwięku różnią?

Odtwarzacze cyfrowe wyposażone są w układy (komparatory) pozwalające na korektę sygnału cyfrowego, nawet w przypadku, kiedy jego części brakuje. W tym ostatnim przypadku przerwy są zastępowane przez sygnał z ich obydwu stron lub interpolowany. A jednak, im ciężej układy korekcji błędów pracują, tym bardziej dźwięk odbiega od tego, co zostało zapisane na płycie. Dlatego też tak ważne jest, aby przesył sygnału odbywał się w maksymalnie komfortowych warunkach, bo wówczas układy korekcji błędów nie są obciążone. 

Wszystkie przewody Acrolinka zostały zaprojektowane tak, aby ich impedancja nominalna wynosiła 75 Ω dla przewodów niezbalansowanych (RCA) oraz 110 Ω dla przewodów zbalansowanych (XLR). Powodem takiego działania było pierwotne przeznaczenie tych interkonektów – służyły one do przesyłania sygnałów cyfrowych. Stąd też ich bardzo szerokie pasmo przenoszenia. Przewody cyfrowe noszą więc dokładnie te same oznaczenia, co ich analogowe odpowiedniki z tym, że sprzedawane są pojedynczo, a nie jako pary.

Model 7N-2100 wykonano z wykorzystaniem miedzi o czystości 7N (99,99999%). Kabel ma budowę zbalansowaną, tj. mamy dwa rdzenie oraz dwa ekrany. Przewodnik to skrętka z drucików 7N Mexcel, o średnicy 0,26 mm kw. każdy. Ekran każdego z przewodów wykonano z plecionki miedzianej o czystości 7N (wstęga), zaś zewnętrzny ze srebrzonej miedzi 4N, izolowanej poliuretanem.

Specyfikacja techniczna

Budowa: dwa rdzenie, dwa ekrany
Rdzeń: skrętka z drucików 7N Mexcel, o średnicy 0,26 mm kw. każdy
Ekran 1: plecionki miedzianej o czystości 7N (wstęga)
Ekran 2: srebrzona miedź 4N
Dielektryk: poliuretan
Rezystancja: 9,2 mΩ/m
Pojemność: 60 pF/m
Impedancja charakterystyczna: 110 Ω
Zewnętrzna średnica: 10,5 mm kw.