7N-DA6100 Mexcel (RCA, AES/EBU)

modele kabli Acrolink

Wszystkie przewody Acrolinka zostały zaprojektowane tak, aby ich impedancja nominalna wynosiła 75 Ω dla przewodów niezbalansowanych (RCA) oraz 110 Ω dla przewodów zbalansowanych (XLR). Powodem takiego działania było pierwotne przeznaczenie tych interkonektów – służyły one do przesyłania sygnałów cyfrowych. Stąd też ich bardzo szerokie pasmo przenoszenia. Przewody cyfrowe noszą więc dokładnie te same oznaczenia, co ich analogowe odpowiedniki z tym, że sprzedawane są pojedynczo, a nie jako pary.

Seria Mexcel DA to przewody należące do topowej grupy interkonektów tego japońskiego producenta. Ich budowa wynika wprost z tego, że pierwotnie przeznaczone były do transmisji sygnałów cyfrowych w ośrodkach analizujących sygnały odbierane z przestrzeni kosmicznej – jest to więc kabel współosiowy, z pojedynczym rdzeniem i ekranem. Środkowy przewodnik to lity drut (solid-core) o średnicy 1,6 mm. 

Pierwsza warstwa ekranu, będąca jednocześnie przewodnikiem ujemnym (masą) wykonana została z plecionki wstążek miedzianych 7N, izolowanych w procesie MEDIS (Mitsubishi Electro-Deposition Insulating System). MEDIS to wyjątkowy, przełomowy sposób elektrolitycznego izolowania przewodów o nazwie (Mitsubishi Electro-Deposition Insulating System), opracowany przez firmę Mitsubushi. Osiąga się w nim precyzję i powtarzalność wcześniej nie do pomyślenia, szczególnie w przypadku tak skomplikowanych kształtów jak wstęga. Zewnętrzny ekran wykonano z kolei z dwóch warstw: pierwsza to pokryta aluminium folia poliamidowa, a następnie plecionka z przewodów o okrągłym przekroju ze srebrzonej miedzi 4N. Na zewnątrz nałożono odporną na promieniowanie UV warstwę poliuretanu.

Acrolink opracował również swoje własne wtyki RCA oraz XLR, będące świetnym uzupełnieniem przewodów Mexcel. Każdy detal dotychczas dostępnych wtyków został ponownie przeegzaminowany i wykonany z jeszcze większą dbałością.
We wtykach nie ma żelaza, zaś centralny pin jest rodowany. Zewnętrzna powłoka to rurka z plecionki węglowej, pomagająca kontrolować rezonanse. Wtyki XLR posiadają piny w kształcie rurki wykonane z brązu z dodatkiem fosforu. Rurki zamiast masywnych pinów polepszają przenoszenie wysokich częstotliwości i pomagają idealnie dopasować impedancję kabla i wtyków. 

Specyfikacja techniczna

Budowa: koaksjalna, z pojedynczym rdzeniem i dodatkowym ekranem
Przewodniki: lity drut Mexcel z miedzi 7N o średnicy 1,65 mm kw. każdy 
Ekran 1 (przewodnik ujemny): plecionka z miedzi 7N Mexcel, wstęgi
Ekran 2: plecionka ze srebrzonej miedzi 4N, okrągłe