7N-DA6300 Mexcel (AES/EBU)

interkonekt

Wszystkie przewody Acrolinka zostały zaprojektowane tak, aby ich impedancja nominalna wynosiła 75 Ω dla przewodów niezbalansowanych (RCA) oraz 110 Ω dla przewodów zbalansowanych (XLR). Powodem takiego działania było pierwotne przeznaczenie tych interkonektów – służyły one do przesyłania sygnałów cyfrowych. Stąd też ich bardzo szerokie pasmo przenoszenia. Przewody cyfrowe noszą więc dokładnie te same oznaczenia, co ich analogowe odpowiedniki z tym, że sprzedawane są pojedynczo, a nie jako pary.

Seria Mexcel DA to przewody należące do topowej grupy interkonektów tego japońskiego producenta. Ich budowa wynika wprost z tego, że pierwotnie przeznaczone były do transmisji sygnałów cyfrowych w ośrodkach analizujących sygnały odbierane z przestrzeni kosmicznej – DA6300 jest kablem z dwoma rdzeniami i ekranem. Środkowe przewodniki to lity drut (solid-core) o średnicy 1,6 mm kw. każdy. 

Pierwsza warstwa ekranu, będąca jednocześnie przewodnikiem ujemnym (masą) wykonana została z plecionki wstążek miedzianych 7N, izolowanych w procesie MEDIS (Mitsubishi Electro-Deposition Insulating System). MEDIS to wyjątkowy, przełomowy sposób elektrolitycznego izolowania przewodów o nazwie (Mitsubishi Electro-Deposition Insulating System), opracowany przez firmę Mitsubushi. Osiąga się w nim precyzję i powtarzalność wcześniej nie do pomyślenia, szczególnie w przypadku tak skomplikowanych kształtów jak wstęga. Zewnętrzny ekran wykonano z kolei z wiązki przewodów ze srebrzonej miedzi 4N o okrągłym przekroju. Przewód ma średnicę 11,3 mm. Wyjątkowe są też dielektryki użyte w tym przewodzie – pierwotnie opracowano je dla przemysłu kosmicznego i obronnego, a charakteryzują się niesłychanie niską stałą dielektryczną oraz znakomitymi własnościami mechanicznymi. 

Acrolink opracował również swoje własne wtyki RCA oraz XLR, będące świetnym uzupełnieniem przewodów Mexcel. Każdy detal dotychczas dostępnych wtyków został ponownie przeegzaminowany i wykonany z jeszcze większą dbałością.
We wtykach nie ma żelaza, zaś centralny pin jest rodowany. Zewnętrzna powłoka to rurka z plecionki węglowej, pomagająca kontrolować rezonanse. Wtyki XLR posiadają piny w kształcie rurki wykonane z brązu z dodatkiem fosforu. Rurki zamiast masywnych pinów polepszają przenoszenie wysokich częstotliwości i pomagają idealnie dopasować impedancję kabla i wtyków. 

Specyfikacja techniczna

Przewodniki: solid-core z miedzi 7N, izolowana w procesie MEDIS, solid-core 1,6 mm x 2
Ekran: plecionka z miedzi 7N, izolowana w procesie MEDIS, wstążki 1,88 x 0,122 mm, 16 drucików
Rezystancja: 9,2 mΩ/m
Pojemność statyczna: 60 pF/m
Impedancja (XLR): 110 Ω